ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 0-2 (video)

Ο Παναθηναϊκός, κέρδισε με 2-0 τη Λάρισα μέσα στο AEL FC ARENA στο ματς της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Χάρη σε εύστοχα πέναλτι των Χατζηγιοβάνη (25’) και Μπουζούκη (90+1’) ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε το Σάββατο με 2-0 σκορ της ΑΕΛ στο «AEL FC Arena».

Στο 23ο λεπτό ο Γεώργιος Βρέσκας υπέδειξε πέναλτι για κλωτσιά του Μόρα στον Ζαχίντ μέσα στην περιοχή.

Η φάση εξετάστηκε από το VAR και εν τέλει διατηρήθηκε η αρχική απόφαση του διαιτητή, με τον Χατζηγιοβάνη να στέλνει στο 25′ την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Δύο λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καρανίκα στον Νάγκι (του πάτησε το πόδι) μέσα στην περιοχή.

Την μπάλα έστησε εκ νέου στην άσπρη βούλα ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος επιχείρησε μία αλά Πανένκα εκτέλεση. Εντούτοις ο Κρίστινσον δεν έπεσε σε γωνία και, μένοντας στο κέντρο της εστίας του, μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 89ο λεπτό ο Κρίστινσον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ανουάρ και ο Βρέσκας καταλόγισε τρίτο πέναλτι υπέρ του «τριφυλλιού», με τον Μπουζούκη να νικά τον γκολκίπερ τω γηπεδούχων, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης η ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση ε: “Τι χειρουργείο είναι αυτό Θεέ μου από Βρέσκα και Σιδηρόπουλο; Η συμμαχία ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκού αποδίδει καρπούς! Πόσο μίκρυνε ο Παναθηναϊκός…”.

Δείτε τα γκολ

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκαζάλ, Κάτσε (64’ Κάτσε), Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ουάρντα, Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.